
Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe
Decyzja o wyborze biura rachunkowego wiąże partnerów biznesowych na długi czas, dlatego ważne jest, aby wybór był przemyślany i dokonany w oparciu o możliwie obiektywne czynniki... DALEJ
Można wyróżnić cztery modele związane z prowadzeniem ewidencji podatkowo-księgowych w firmie, które wiążą się tak z różnym wydatkiem, jak i konsekwencjami oraz korzyściami dla przedsiębiorcy:
Samodzielne prowadzenie rachunkowości ma jedną niewątpliwą zaletę: wiąże się z najmniejszym wydatkiem. Jednak cała odpowiedzialność za prawidłowe prowadzanie rachunkowości spoczywa wtedy na przedsiębiorcy. Prowadzenie rachunkowości na własną rękę może być szczególnie dużą pokusą w przypadku prostej działalności gospodarczej. Jednak nawet w takiej sytuacji może być to spore ryzyko, bowiem rozbudowane i często niespójne przepisy podatkowe kryją wiele pułapek czyhających na przedsiębiorcę. Dlatego w praktyce, tylko osoby z dużym doświadczeniem, a przede wszystkim śledzące na bieżąco zmiany podatkowe oraz interpretacje przepisów, są w stanie prawidłowo poprowadzić rachunkowość firmy. Rzadko który przedsiębiorca, koncentrujący się na rozwijaniu własnej działalności, jest w stanie poświęcić się temu w pełni.
W poszukiwaniu oszczędności przedsiębiorcy mogą być skłonni prowadzić swoją księgowość za pomocą dedykowanych portali internetowych z oprogramowaniem księgowym. Może być to rozwiązanie wygodne, a zarazem pozwalające nieco obniżyć koszty bezpośrednio związane z obsługą księgową. Jednak przy podejmowaniu decyzji o prowadzeniu swojej księgowości w modelu księgowości internetowej, należy wziąć pod uwagę szczególnie dwie kwestie:
Niezależnie od odpowiedzialności karno-skarbowej przedsiębiorcy, niewiedza przedsiębiorcy może powodować, że nie korzysta on w pełni z przysługujących mu ulg, bądź prawnie dozwolonych rozwiązań zmniejszających wysokość zobowiązań podatkowych. W efekcie może stracić więcej niż zaoszczędził rezygnując z zatrudnienia księgowej lub zaangażowania tradycyjnego biura rachunkowego.
Oprócz możliwości popełnienia błędów, internetowa księgowość prowadzona bez stałego nadzoru osoby, która dysponując profesjonalną wiedzą mogłaby szeroko spojrzeć na całość zagadnień występujących w firmie, nie zapewnia korzystnego podatkowo ujęcia każdej z operacji gospodarczych, w kontekście przeszłych oraz planowanych zdarzeń w firmie.
Decydując się na przyjęcie osoby na stanowisko w księgowości trzeba liczyć się z koniecznością ponoszenia stałych kosztów zatrudnienia. Oczywiście każdy przedsiębiorca chce minimalizować koszty działalności, jednak w wypadku księgowości należy bardzo wystrzegać się chęci podawania minimalnych stawek wynagrodzenia, czy też zatrudnienia osób, które takie stawki podają. Dobry księgowy, najlepiej z certyfikatem Ministerstwa Finansów, zna swoją wartość, a tylko dzięki takiemu przedsiębiorca może mieć spokojny sen. Ponadto warto pamiętać, że księgowy pozostaje dobry tylko wówczas kiedy stale aktualizuje swoją wiedzę. Dlatego do kosztów wynagrodzenia należałoby dodać koszty szkoleń takiego pracownika.
Stworzenie wewnętrznego działu księgowości bądź zatrudnienie etatowej księgowej może być konieczne, kiedy charakter działalności wymaga na bieżąco pilnych konsultacji księgowych i podejmowania decyzji zarządczych. Jeżeli jednak komunikacja taka nie jest bardzo częsta, warto rozważyć współpracę z podmiotem świadczącym usługi rachunkowe, który oprócz comiesięcznego rozliczania i księgowania dokumentów, oferuje możliwość konsultacji telefonicznych i bieżącego udzielania informacji finansowej.
Co ważne, jest to wariant korzystniejszy kosztowo, niż zatrudnienie księgowej we własnej firmie. Po wtóre, pełen profesjonalizm usług, mobilność, elastyczność we współpracy i dyspozycyjność – jako cechy dobrego biura – powinny w pełni zrekompensować poczucie braku księgowej na miejscu.
Siedem korzyści księgowości zewnętrznej
Decyzja o wyborze biura rachunkowego wiąże partnerów biznesowych na długi czas, dlatego ważne jest, aby wybór był przemyślany i dokonany w oparciu o możliwie obiektywne czynniki... DALEJ
W obecnej sytuacji rynkowej występuje duża potrzeba ograniczania wydatków firmy do minimum. Jest to zrozumiałe i w pełni uzasadnione. Warto jednak wiedzieć, w jakich przypadkach może nie być to opłacalne... DALEJ